Katana Glosar

Blago japanske kulturne baštine,

  • katana
  • poznata je kao oružje izbora samurajskih ratnika. Prošlo je gotovo 1000 godina, a japanski mač još uvijek zavodi svoj svijet. Vibracije i energija koje iz njega izviru pravi su poziv na putovanje kroz samu esenciju zemlje izlazećeg sunca. Da bismo razumjeli umjetnost japanskog mačevanja, neizbježno je poznavati sve pojmove i specifikacije koje se na nju odnose. Doista, riječi kao što su “Tsuba“, “Ito” ili čak “Tsuka” sigurno nisu dio vašeg rječnika, što je, budite uvjereni, potpuno normalno ako ste novi inicijat. No, često ih koriste profesionalci i kolekcionari, pa je u vašem interesu znati njihova značenja kako biste kupili koji će ispuniti vaša očekivanja! Kako bismo vam pomogli u ovom procesu, ovaj članak otkriva sve riječi koje trebate znati prije nego što se upustite u nabavku japanske katane.

    Drška katane

    1 – Tsuka : Drška japanskog oružja s oštricom: katana, wakizashi, tanto. Obično se sastoji od 2 poluljuske spojene rižinim ljepilom, a zatim prekrivene pravom ili sintetičkom kožom od zraka.

    Ručka japanske katane

    2 – Kashira : Metalni dio koji zatvara i štiti kraj ručke. U književnom prijevodu na engleski znači “glava”. To je ekvivalent jabuci na zapadnom maču.

    3 – Tsuka-ito : Također se naziva tsuka maki ili kraće ito, tsuka-ito je posebna pletenica koja prekriva dršku (Tsuka). Tradicionalno izrađen od svile, također može biti izrađen od kože ili pamuka. Pravilno križno pletenje otkriva zračni kožni pokrov ručke i ukrasne amulete (Menukis).

    4 – Tsuba : Ovo je izraz za definiranje čuvara katane. Potonji je većinu vremena kružnog oblika, ali se ponekad može pojaviti u pravokutnom, kvadratnom ili čak šesterokutnom obliku. Svrha tsube je zaštititi ruku od mogućih posjekotina tijekom sukoba. Više od obrambenog dodatka, to je i ukrasni dio katane, općenito oblikovan ili ukrašen geometrijskim ili cvjetnim uzorcima.

    5 – Fuchi : Metalni dio ručke (Tsuka), postavljen ispod Tsube kako bi je podupro i ojačao njenu stabilnost. Često je ukrašen zajedno s amuletima (menukis) i čuvarom (Tsuba).

    6 – Menuki : Ukrasni dodatak smješten ispod pletenice balčaka (Tsuka) na takav način da olakšava držanje mača i donosi sreću. U metalu predstavlja životinju ili simbol srednjovjekovnog Japana. Japanski mač u većini slučajeva sadrži 2 menukija.

    7 – Mekugi : komad bambusa koji se koristi za sastavljanje oštrice i drške. Katana općenito ima 2 mekugija.

    8 – Habaki : Metalni dio, mjed ili bakar, prilagođava položaj mača u koricama na uravnotežen način. Stoga oštrica ne trlja drvo korice, čime se izbjegavaju moguće nezgode. Također služi kao amortizer udarca, apsorbirajući većinu udarnog vala, čime se čuva štitnik kao i drška.

    Oštrica katane

    Blade katana sabre

    9 – Ha : katana ima jednu oštricu. Ha je naziv za oštricu oštrice.

    10 – Hamon : pruge mliječne boje koje se pojavljuju tijekom toplinske obrade. Linija temperamenta je više ili manje vidljiva i pravilna ovisno o oružju. Škola ili kovač mogu Hamonu dati poseban obris, znak zaštitnog znaka, prepoznatljiv svim stručnjacima na prvi pogled.

    11 – Shinogi : uzdužni rub uzduž oštrice.

    12 – Ji : Ovo je površina između ruba oštrice (Shinogi) i oštrice (Hamon)

    13 – Shinogi – ji : Ravna površina oštrice katane koja se nalazi između uzdužnog ruba (Shinogi) i kralježnice (mune)

    14 – Mune : Stražnja strana oštrice, dio nasuprot rubu. Oblik mune može puno reći o starosti katane i njenom dizajnu. Mune tipa Hikushi je najčešći.

    15 – Yokote : Linija koja odvaja vrh (Kissaki) od ostatka oštrice

    16 – Kissaki : Vrh oštrice

    Korica katane

    17 – Saya : ime dano koricama kod Japanaca oružje s oštricom kao što su katane, wakizashi, tantoi. Obično je izrađen od svijetlog drva lakiranog izvana. Magnolija se smatra najboljim drvetom za izradu. Ponekad može biti izrađen od bronce.

    Samurai katana scabbard

    18 – Sageo : Ukrasna uzica na koricama

    19 – Koiguchi – Ulaz u korice (Saya)

    20 – Kojiri – Metalni vrh koji pojačava kraj korica

    Komentiraj

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)